Skocz do zawartości

Zdjęcie

Auto na firmę - odliczanie podatku


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
48 odpowiedzi w tym temacie

#1
Dexell

Dexell

    Mistrz ciężkiej metafory

  • Użytkownicy
  • 1193 postów
  • SkądLDZ
  • Samochód:Pienkny HP
Przy cenie 18 000 zł jak ktoś ma rexa wziętego na firmę to nie opłaca się robić remontu. Skoro wystawiasz FVat to dziewica wyjdzie po odliczeniach około 12 500 zł :)  
 
574d24bf89243.jpg

  • kermit001 lubi to

Wczoraj odwiedzili mnie koledzy z RXklubu !!! ....  dzisiaj tylko pamiętam, ... że otworzyłem im drzwi


#2
Kojot Garage

Kojot Garage

    kojot garage

  • Użytkownicy
  • 799 postów
  • SkądCentrala
  • Samochód:EUNOS COSMO 347 szt BMWe30 WANKEL

Ja wychodzę z założenia, że jak cały silnik jest na złom to bardziej sensowne jest kupienie nowego... Wynika to z tego, że jak ktoś chce mieć profi i jeździć bezawaryjnie to lepiej jest zainwestować zwłaszcza, że różnica nie duża to na pewno się bardziej zwróci niż "pseudo dobry silnik za 6 tys" , który ciągle pada 

 

Jeśli po rewizji trzeba wymienić cylindry czy jakieś pojedyncze części ok będzie to działało i koszty rozsądne wyjdą :)

 

Czasem są przypadki, że fundusze nie pozwalają kupić nowego silnika różnie bywa ale nie ma co się oszukiwać. Żeby zrobić coś dobrze to kosztuje ... przede wszystkim części , które się kończą i mają swoją cenę 


Dołączona grafikaDołączona grafika

SILNIK WANKLA OD A-Z ! Naprawy, tuning, skup i sprzedaż!

https://www.facebook.com/kojotgarage

668 824 980 - Kojot

#3
MATi

MATi

    Poweeeeer!!!!

  • Użytkownicy
  • 5813 postów
  • SkądJózefosław
  • Samochód:BMW F10 528i juesandej


Przy cenie 18 000 zł jak ktoś ma rexa wziętego na firmę to nie opłaca się robić remontu. Skoro wystawiasz FVat to dziewica wyjdzie po odliczeniach około 12 500 zł :)

574d24bf89243.jpg


W jaki sposób kupić rexa na firmę?
" If one day the speed kills me, do not cry because I was smiling"
~Paul Walker

#4
Dexell

Dexell

    Mistrz ciężkiej metafory

  • Użytkownicy
  • 1193 postów
  • SkądLDZ
  • Samochód:Pienkny HP

Możesz kupić od firmy i wtedy dostaniesz fakturę  rozliczając go jak każdy inny zakup.
Możesz kupić np. z komisu na fakturę vat marża i wciągnąć go w środki trwale jak i zakupić na zwykłą umowę kupna-sprzedaży.
Możesz wciągnąć na firmę samochód który już posiadasz.
 

A Ty Mati swojego rexa nie miałeś na firmę, bo kiedyś coś chyba o tym wspominałeś ? Przynajmniej pisałeś coś o robieniu kosztów jak dobrze kojarzę.

Swoja drogą wydatki na frukty, gumy, oleje itp. - jak jest dochód to mniej podatku zapłacisz czyli zwrot części wydanych monet jest, a więc można więcej doinwestować  :)


  • Kojot Garage lubi to

Wczoraj odwiedzili mnie koledzy z RXklubu !!! ....  dzisiaj tylko pamiętam, ... że otworzyłem im drzwi


#5
przemaS

przemaS

    Gaduła

  • Użytkownicy
  • 376 postów
  • SkądWłocławek
  • Samochód:Mazda RX-8
Dokladnie, tak jak mowi Dexell. Tylko trzeba pamietac ze jak jest na firme to przy sprzedazy trzeba fakturke wystawic ;) Z tymi podatkami to jedynie koszta nas intetesuja zeby dochodowki nie placic bo vatu i tak tylko 50% odliczaja.

#6
MATi

MATi

    Poweeeeer!!!!

  • Użytkownicy
  • 5813 postów
  • SkądJózefosław
  • Samochód:BMW F10 528i juesandej
Nie nie miałem bo nie było na niego faktury VAT teraz mam auto na firmę w leasingu co jest bardziej opłacalne niż kupno na fakturę i wyciąganie auta do ewidencji i środków trwałych itd z mojego punktu widzenia kupno rexa na firmę jest mało opłacalne.

Na fakturę VAT marża to już w ogóle nie poszaleje się z kosztami
" If one day the speed kills me, do not cry because I was smiling"
~Paul Walker

#7
zdu

zdu

    Nadworny Rotary Grafik

  • Użytkownicy
  • 1610 postów
  • SkądWarszawa
  • Samochód:3-cylindrowy hatchback

Panowie piszemy w wątku Kojota, aczkolwiek...

 

Ciekawy temat powstał, może przenieść do nowego wątku wpisy o wciąganiu samochodu na firmę i odliczania kosztów, nie każdy wie jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania.

 

Mogę poprosić moderatora o utworzenie takiego wątku i przeniesienie wpisów, też mam tam swoje 3 grosze do wtrącenia.



#8
Mikuada

Mikuada

    vel Dikej

  • Użytkownicy
  • 738 postów
  • SkądNamysłów
  • Samochód:Ósema
Teraz sredni sens ma wciaganie rexa na firme, bo juz nigdy tansze nie beda... i jak przyjdzie go sprzedac, a cena poleci w gore, to bedzie trzeba zaplacic caly dochodowy od kwoty za fure, ktora bedzie de facto wyzszy niz odliczenia z amortyzacji. Jedyne co zostaje to odliczenie od wplywow czesci i 50% vat ;)

#9
Rysiu

Rysiu

    Amator

  • Użytkownicy
  • 39 postów
  • SkądWarszawa
  • Samochód:RX-8 HP 2006

Sam mam Rexa na firmę, więc się mogę wypowiedzieć. Miałem też wcześniej inne autko i motocykl na firmę.

Działalność jednoosobowa, użytek mieszany, czyli prywatny + w działalności (dojazdy do pracy, do klientów)

 

Użytek mieszany daje prawo do odliczenia:

50% VAT i 100% podatku dochodowego od:

- nabycia auta + kosztów nabycia podwyższających wartość początkową, np. transport lawetą, czy koszty rejestracji. Amortyzacja co najmniej przez 2,5 roku. 

- podatku PCC, jeśli taki płacimy

- paliwa

- OC, przeglądów

- części, drogowych opon, płynów eksploatacyjnych, robocizny itp. Poza kosmetyką niezwiązaną z normalną ekploatacją czy np. tuningiem. Kosmetyka czy tuning nie jest powiązana z przychodem z działaności (chyba że udowodnicie, że w waszej działalności jest). Takie rzeczy można próbować podciągać pod "ulepszenie" pojazdu powyżej 3500zł, ale to osobny obszerny temat.

- parkowania, kosztów autostrad itp. - po uzyskaniu faktur i o ile są to wydatki na cele firmowe

- kosztów leasingu itp.

- innych wydatków które można sensownie powiązać z działalnością

 

Łącznie daje to ok. 26% oszczędności, oczywiście jeśli jest się VATowcem, naprawy i części są na fakturę VAT itp.

 

Taki stan jest do czerwca 2017r. Od 1 czerwca nasza kochana władza w ramach "uproszczenia" przepisów ogranicza odliczenia podatku dochodowego do 50%. Oszczędności spadają do ok. 18%

Warto remontować firmowe fury do czerwca ;)

EDIT: na razie nie wchodzi to w życie: http://ksiegowosc.in...samochodow.html

 

100% odliczeń można mieć tylko klasyfikując auto wyłącznie na użytek firmowy, z kilometrówką itp. 

 

---

 

Ja kupiłem auto od osoby prywatnej, na zwykłą umowę kupna-sprzedaży i radziłbym się 2x zastanowić zanim kupicie na fakturę VAT 23% (VAT-marża 0% wypada tak samo jak umowa kupna-sprzedaży).

Przy FV23% owszem można przy zakupie odliczyć 50% VAT (użytek mieszany), ale potem przy sprzedaży trzeba zapłacić 100% VAT od wartości sprzedaży. Czyli cena auta na fakturze sprzedażowej by musiała być co najmniej 2x niższa niż przy zakupie żeby mieć z tego jakikolwiek zysk.

Jeśli nie mieliście prawa do odliczenia VATu przy zakupie to przy sprzedaży nie trzeba go płacić o ile sprzedajecie auto jako osoba prywatna. Tu trzeba zrobić taki myk, że przed sprzedażą wycofuje się auto na użytek prywatny, a potem sprzedaje na zwykłą umowę kupna-sprzedaży. Takie wycofanie to banał i jest szeroko praktykowane.

 

Warto też dodać, że auto niekoniecznie musi być od razu kupione na firmę. Można też do firmy wprowadzić samochód, który posiadamy prywatnie.

 

---

 

Jest jeszcze taki głupi przepis, o którym mało kto wie, że jak kupujemy sami części i odliczamy od nich VAT, to przy sprzedaży teoretycznie powinniśmy zapłacić od nich VAT, bodajże od ich wartości w dniu sprzedaży. Ma to zastosowanie tylko do części, które "istotnie zwiększają wartość rynkową pojazdu". Czyli np. filtr powietrza nie, ale silnik już jak najbardziej.

Nie ma to zastosowania jeśli części kupuje za nas warsztat. Wtedy odliczamy VAT za naprawę z częściami jako całościową usługę i nie trzeba przy sprzedaży niczego płacić.

 

---

 

Przy sprzedaży trzeba też zapłacić podatek dochodowy od wartości sprzedaży, niezależnie czy wycofaliśmy pojazd z firmy czy nie (dokładnie to po 6 latach od wycofania już nie).

Bardzo ogranicza to więc zysk z amortyzacji - zyskujemy tylko na spadku wartości pojazdu.

Możliwe nawet że po wejściu od czerwca przepisów o odliczaniu 50% będziemy tracić - tu czekam na jakieś wyrocznie prawne ile będzie trzeba płacić dochodowego przy sprzedaży. Jeśli zamortyzujemy 50% a przy sprzedaży zapłacimy 100% to słabo.

Oczywiście polską praktyką jest zaniżanie kwoty na umowie sprzedaży, ale to już według własnego uznania.

 

Aby uniknąć płacenia podatku dochodowego przy sprzedaży można też zrobić darowiznę.

Darowizna dla najbliższej rodziny nie powoduje podatku od darowizny.

Obowiązek płacenia podatku dochodowego znika po 6 miesiącach od przekazania jako darowizna.

Kosztem jest tu tylko przerejestrowanie samochodu na osobę obdarowaną.

Oczywiście jest to naginanie prawa i skarbówka może to podważyć i wlepić karę. Na własną odpowiedzialność.

 

---

 

Podsumowując. Czy warto brać samochód na firmę (w użytku mieszanym)?

Każdy powinien sobie to indywidualnie policzyć, ale moim zdaniem warto.

Nie z powodu odliczeń przy zakupie, bo na nich w przypadku samochodu używanego i mało kreatywnej księgowości można nawet stracić.

Ale z powodu oszczędności na paliwie i eksploatacji, które akurat w Rexie nie są małe ;)

Oszczędności na 10tys. km to jakieś 1.5tys. zł... 

 

Ideałem było by zajeździć samochód do końca, wtedy nie płacimy podatków od sprzedaży ;)

Dobrą opcją jest też kupić samochód do remontu, bo na kosztach napraw jesteśmy w stanie więcej ugrać w odliczeniach.



#10
Kojot Garage

Kojot Garage

    kojot garage

  • Użytkownicy
  • 799 postów
  • SkądCentrala
  • Samochód:EUNOS COSMO 347 szt BMWe30 WANKEL

Nie przeszkadza mi dyskusja w moim wątku ponieważ zbyt dużo i tak się nie da napisać na ten temat chyba, że prawo się zmieni

 

Jeśli chodzi o RX na firmę ma to wiele korzyści :drogie części(plus i minus) sporo pali itp w miesiącu jednak się tego nazbiera 

 

Kolejna sprawa zbiera się FV co daje nam możliwość wglądu do historii auta i źródła pochodzenia 

 

Możliwości jest wiele, jeśli nawet zdrożeje to też nie jest tak, że nie da się z tym nic zrobić :)


  • Dexell lubi to
Dołączona grafikaDołączona grafika

SILNIK WANKLA OD A-Z ! Naprawy, tuning, skup i sprzedaż!

https://www.facebook.com/kojotgarage

668 824 980 - Kojot

#11
Dexell

Dexell

    Mistrz ciężkiej metafory

  • Użytkownicy
  • 1193 postów
  • SkądLDZ
  • Samochód:Pienkny HP

ryski-kubek-prezent-dla-chlopaka.jpg

 

 

 

Kolejna sprawa zbiera się FV co daje nam możliwość wglądu do historii auta i źródła pochodzenia 

 

 

Celna uwaga. Przy sprzedaży auta z wiarygodnymi papierami klient się mniej awanturuje :P (cenowo)


Wczoraj odwiedzili mnie koledzy z RXklubu !!! ....  dzisiaj tylko pamiętam, ... że otworzyłem im drzwi


#12
zdu

zdu

    Nadworny Rotary Grafik

  • Użytkownicy
  • 1610 postów
  • SkądWarszawa
  • Samochód:3-cylindrowy hatchback
Rysiu niemal wyczerpał temat. Aczkolwiek dodam, że jak ktos ma w prowadzonej firmie zapis o działalności sportowej to wszelki tyning może odliczać. Wszak przygotowanie samochodu do sportu.

#13
miirage

miirage

    Pasjonat

  • Użytkownicy
  • 832 postów
  • SkądGdynia
  • Samochód:RX8 HP 2005 USA :)

Ale z powodu oszczędności na paliwie i eksploatacji, które akurat w Rexie nie są małe ;)

Oszczędności na 10tys. km to jakieś 1.5tys. zł... 

 

Jak to policzyłeś....



#14
Rysiu

Rysiu

    Amator

  • Użytkownicy
  • 39 postów
  • SkądWarszawa
  • Samochód:RX-8 HP 2006

Prawo mówi tylko tyle, że koszt musi być przyczynowo-skutkowo związany z oczekiwanym przyszłym przychodem z działalności i obwiązek udowodnienia takiego związku leży na podatniku w razie kontroli.

Koszt nie musi się nawet zwrócić - skarbówka nie ma uprawnień do osądzania o opłacalności wydatku.

 

Jeśli prowadzimy działalność związaną z motosportem i wykorzystujemy w niej akurat Rexa to jak najbardziej można odliczać tuning, opony na tor i takie tam.

 

Jeśli prowadzimy działalność w której wynajmujemy Rexa do ślubu to i kosmetykę wliczymy w koszta, przecież ma wyglądać.

 

Jeśli nie jeździmy autem prywatnie i wykorzystujemy tylko jak np. wyżej to i 100% odliczymy, ale trzeba się liczyć, że skarbówka się nam będzie bacznie przyglądać ;)

 

---

 

@mirage 

 

To oczywiście tylko wartość poglądowa.

10000km / 100km * 15l * 5zł/l = 7350zł za samo paliwo na 10kkm. Oczywiście ktoś powie że jemu pali mniej, albo jeździ na gazie. Polecam samemu przeliczyć.

 

7350zł * 18% oszczędności (od czerwca) to 1323zł. Do czerwca odliczamy nawet 26%

Zaokrągliłem do 1500zł bo jeszcze odliczamy wydatki na oleje, świece, cewki itp. itd.



#15
Mikuada

Mikuada

    vel Dikej

  • Użytkownicy
  • 738 postów
  • SkądNamysłów
  • Samochód:Ósema
Jest jeszcze opcja auta pokazowego (reklama) w przypadku warsztatu samochodowego :)

#16
Patison

Patison

    Gaduła

  • Użytkownicy
  • 416 postów
  • Samochód:Rx-8, Panamera.

ja się cieszę, że rex, który został rozbity, nie był na działalność męża, bo wtedy odszkodowanie zostałoby pomniejszone o VAT.



#17
zdu

zdu

    Nadworny Rotary Grafik

  • Użytkownicy
  • 1610 postów
  • SkądWarszawa
  • Samochód:3-cylindrowy hatchback

Patison, zgadza się, ale też zalezy od umowy AC, w której masz zapis wartości netto lub brutto.

 

Rysiu, moim udowodnienie, że prowadzimy działalność związaną z motosportem nie jest trudne. Zwłaszcza jeśli posiada się licencję sportową PZM i auto różni się mocno od seryjnego. Nawet jak nie miało okazji uczestniczyć w żadnej imprezie to przygotowanie auta czasem może trwać latami :)



#18
MATi

MATi

    Poweeeeer!!!!

  • Użytkownicy
  • 5813 postów
  • SkądJózefosław
  • Samochód:BMW F10 528i juesandej

ja się cieszę, że rex, który został rozbity, nie był na działalność męża, bo wtedy odszkodowanie zostałoby pomniejszone o VAT.

tak jak zdu napisał możesz podać netto lub brutto kwotę do ubezpieczenia , ja mam auto na brutto ,a różnica w cenie to jakieś 200zł 

 

 

co do samych rozliczeń w moim przypadku leasing ale nie prowadzę pełnych rozliczeń typu kilometrówka bo mi się w to nie chce bawić ,za dużo zachodu

 

Przy ewentualnej sprzedaży robi się darowiznę i po 6 miesiącach można sprzedać ,ale jest jeden haczyk akt darowizny można zrobić o ile dobrze pamiętam raz na 5 lat i wtedy urząd się nie czepia. 

 

 

Przy leasingu jest jeszcze jedna sprawa że im starsze auto tym więcej za nie finalnie zapłacimy np ja mam wyliczenie na 102% za BMW ,ale auto nie może mieć więcej jak 6 lat,a gdybym chciał na upartego taką RX8 to inne firmy oczywiście dają leasing i na takie ale wartość do spłaty to już 110%-120% nawet. 

 

Przy kupnie nowych aut leasing zazwyczaj nie przekracza 101% wartości.

 

Największy minus to mimo wszystko ubezpieczenie które w leasingu niestety jest sporo droższe , ten sam pakiet na osobę prywatną można mieć nawet o 40% taniej.

 

 

Obecnie bardzo popularny jest wynajem aut  od dealera na dany okres 3-4 lat , ale moim zdaniem to jest nie opłacalne, bo rata jest sporo wyższa i zazwyczaj są jakieś limity kilometrów ustalone których nie można przekroczyć. Fakt ,wtedy interesuje nas tylko paliwo a ubezpieczenia serwisy naprawy itd spoczywa na dealerze. Ludzie się cieszą z tego bo uważają że spłacają w tym czasie tylko utratę wartości i nie muszą nic robić płacić, tylko że wszystko zawarte jest w racie która jest sporo wyższa niż  w leasingu który też można sobie skonfigurować tak że dać duży procent na wykup żeby składka była niższa i po 2-3 latach można auto zdać do banku dealera albo zrobić cesje i sprzedać furę. Nowe auta co by nie mówić nie psują się na potęgę i nie potrzebują serwisów co 5 tysięcy , a można wykupić pakiet na okres leasingu i mieć wszystko z głowy. To i tak wychodzi korzystniej jak wynajem.

Auto traci najwięcej na wartości w pierwszych dwóch latach a potem im lepsza marka tym bardziej trzyma cenę.


" If one day the speed kills me, do not cry because I was smiling"
~Paul Walker

#19
pezele

pezele

    Entuzjasta

  • Użytkownicy
  • 583 postów
  • SkądPoznań
  • Samochód:Było: Prelude H22, RX8 13B, RX8 K20Z4. Jest INFINITI G37S coupe + Suzuki SV1000N


Użytek mieszany daje prawo do odliczenia:
50% VAT i 100% podatku dochodowego od:
- zakupu auta (amortyzacja co najmniej przez 2,5 roku)
- paliwa
- części, drogowych opon, płynów eksploatacyjnych, robocizny itp. Poza kosmetyką czy np. tuningiem. Kosmetyka czy tuning nie jest powiązana z przychodem z działaności (chyba że udowodnicie, że w waszej działalności jest). Takie rzeczy można próbować podciągać pod "ulepszenie" pojazdu powyżej 3500zł, ale to osobny obszerny temat.
- innych wydatków które można sensownie powiązać z działalnością


A obowiązkowe przeglądy i składki OC też się liczą? Można odliczać? Zakładam firmę i zastanawiam się czy wciągać rexa którego już mam. Nie zamierzam go sprzedawać przez najbliższe lata. Robię ok 10 tyś km rocznie (przy średnim spalaniu ok 11L) i sobie to właśnie obliczam

#20
Kojot Garage

Kojot Garage

    kojot garage

  • Użytkownicy
  • 799 postów
  • SkądCentrala
  • Samochód:EUNOS COSMO 347 szt BMWe30 WANKEL

Można to są koszty związane z eksploatacja auta 

 

Fajnie się temat rozwinął :)


Dołączona grafikaDołączona grafika

SILNIK WANKLA OD A-Z ! Naprawy, tuning, skup i sprzedaż!

https://www.facebook.com/kojotgarage

668 824 980 - Kojot




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Seo katalog stron darmowy